Více netopýrů, léto
Pokud naleznete v létě více netopýrů pohromadě, s největší pravděpodobností jste nalezli mateřskou kolonii matek s mláďaty. Mateřské kolonie zakládají samice od konce dubna, porodí zde koncem června svá mláďata a koncem srpna se pak kolonie rozpadají a netopýři se odstěhují.
Netopýři jsou v tomto období zvláště zranitelní. Každá samice rodí jen jednou ročně jedno nebo dvě mláďata a zdaleka ne každé se dožije dospělosti. Proto se celkově rozmnožují pomalu a zničení takového tradičního úkrytu může mít nedozírné následky pro celou populaci. Netopýři se dožívají vzácně i třiceti let a v jejich životě hraje velkou roli tradice a znalost vhodných úkrytů, kterou předávají dospělí jedinci mláďatům učením. Proto je tak důležité každé stanoviště letních kolonií netopýrů úzkostlivě chránit.
Pokud objevíte netopýry ve svém objektu
- netopýry co nejméně rušte (někdy i při jediném vyrušení samice opouští úkryt a hledají si jiný)
- dbejte na to, aby nebyly uzavřeny vletové otvory (zazděná zvířata hynou hladem a jejich rozkládající se těla silně zapáchají)
- neprovádějte žádné významné zásahy v prostorách, kde sídlí kolonie, pokud to není nezbytně nutné, opravy provádějte v období říjen-březen
- nezapomeňte, že na opravy střech a půd je nutná výjimka ze zákona č. 114/1992 Sb.
- opravy konzultujte s odborníky (pracovníci AOPK, NP, CHKO), ti zjistí, o který druh se jedná, kudy na půdu pronikají a jakým způsobem by měla být provedena stavba, aby kolonie nebyla nenávratně zlikvidována. (Fatální následky může mít i změna charakteru úkrytu, proto by se měl při opravách zachovat stejný typ střešní krytiny, nepřemísťovat vletové otvory a vikýřová okna a prostora obývaná netopýry by neměla být nevhodně prosvětlena vybudováním nových oken). Netopýry významně ovlivňuje i používání toxických chemikálií na ošetření dřevěných trámů.
- nikdy netopýry nezabíjejte, ani je nenuťte k odletu za dne (raději kontaktujte odborníky a pokud nejsou dost vstřícní, zavolejte jiným ve vašem okolí, nebo nám a my se pokusíme sehnat někoho, kdo se Vám bude věnovat)
Více netopýrů, zima
- Pokud naleznete netopýry v zimě v místě, které je k zimování vhodné (je zde vysoká vzdušná vlhkost, teplota po celou zimu v rozmezí 4-10 °C a minimum rušivých vlivů), nechte je na místě a snažte se jim neuzavřít únikovou cestu a nerušte je. Když jsou v zimě netopýři probuzeni (což je pro ně značně energeticky náročné), často jim nezbude dostatek sil na zbytek zimy a hynou vyčerpáním.
- Pokud je naleznete kdekoli jinde, zejména pokud nespí, zmateně poletují a nebo lezou po zemí, volejte odborníky nebo je odchytněte a dejte je do papírové krabice.
Více netopýrů jaro, podzim - netopýří invaze
- Pokud se k vám nastěhovalo velké množství netopýrů, jedná se pravděpodobně o tzv. netopýří invaze. Tyto invaze jsou výjimečné a krátkodobé. Většinou se jedná o skupinu nezkušených mláďat (nejčastěji našeho nejmenšího druhu), která si při přeletu na zimoviště spletla cestu. Pokud netopýři nevadí, nechte je být, za dva tři dny odletí sami. Pokud si vybrali nevhodné místo, zavolejte odborníkům. Ti vám s odchytem netopýrů pomohou a zajistí jejich návrat do přírody.
Zateplování paneláků
- Zjistíte-li v paneláku, který se chystají zateplovat, netopýry, kontaktujte odborníky, nejlépe Petru Schnitzerovou (nova-petra@centrum.cz , tel: 605 870 323)
- Firma by před vlastním zateplováním měla zajistit, zda se zde nevyskytují netopýři či rorýsi a pak postupovat v souladu se zákonem, bohužel byznys je často na prvním místě.
- Vždy lze nalézt kompromis mezi zateplováním a ochranou zvířat (např. umístění speciálních budek, apod.)
- Více informací na http://www.ceson.org/rekonstrukce.php