Nyctalus

SOS linka

Jak se chovat v podzemí obývaném netopýry

V podzemí obývaném netopýry v době hibernace, tj. od listopadu do konce března, by se mělo minimalizovat rušení. Netopýry ruší dotyky, blesk při focení, svícení silným bílým světlem z baterky (červené nevadí), otevřený oheň včetně svíček, kouř (cigarety, vonné tyčinky apod.), hluk, změna mikroklima, změna proudění vzduchu.
Prohlídky v tomto období jsou problematické i s průvodcem, návštěvníci často nedbají pokynů a průvodce nestihne  zabránit nevhodnému chování. Naprosto nevhodné jsou v tomto období strašidelné akce pro děti.  Také akce typu Na den pod zem by se měly uskutečnit do konce října. V zimovištích netopýrů se provádí v zimě jenom sčítání na přelomu ledna a února. Velmi negativní vliv na netopýry má rozdělávání ohně před vchodem do podzemí.
V období listopad - březen jsou návštěvy podzemí v Braníku a v Šárce pro veřejnost úplně zrušené. V době od dubna do konce října nejsou prohlídky s průvodcem problém, netopýry neohrožují, i když tam nějaký spí, stačí, aby se ho nikdo nedotýkal.

Zkušenosti z jiných lokalit v ČR dokládají, že po úpravě režimu a uzavření podzemí pro veřejnost v zimním období se počet netopýrů během několika let výrazně zvýšil.

zimujici mmyo