Nyctalus

SOS linka

Netopýři v plynových topidlech a jejich vývodech

Za finanční podpory Hlavního města Prahy

V posledních letech byli v Praze opakovaně zaznamenáni netopýři v plynových kamnech. Projevují se šramocením, škrabáním, někdy pískáním. Lze je pozorovat při výletu z kamen po západu slunce.
Zpočátku většinou obývají prostor mezi vývodnou rourou a zdivem, následně mohou proniknout do topného tělesa – a jsou v pasti. Netopýři jsou velmi společenští, a často na sebe volají. To přiláká další a další jedince, a netopýři se pak z okolních štěrbin dostávají do wawek (přelezou přes ochranný koš či pod ním podlezou opadaným zdivem a prolezou rourou). Jsou-li wawky nepoužívané, netopýři zde uvíznou, hromadí se a zahnívají. Jsou-li používané občas, je to pro netopýry nejhorší, neboť se při zapálení kamen doslova zaživa upečou.
Při podezření na netopýry ve wawkách, nebo když si všimnete vyletujících netopýrů, kontaktujte nás (stačí poslat sms a my vám zavoláme). Pomůžeme vám netopýry šetrně vystěhovat a předejít tak nepříjemným komplikacím.

nezacistena_fasada

Případ Kobylisy

S prvním případem jsme se setkali v Kobylisích.
Majitelka bytu nalezla v místnosti netopýry, kteří tam pronikli údajně wavkami. Na jaře si pak pozvala plynaře, který kamna rozebral a zjistil, že na hořáku kamen byla vrstva uhořelých netopýrů, odhadem kolem 20 ks. Kamna "ošetřil" a vyměnil kamnové trubky za nové. Nicméně na podzim se netopýři objevili v kamnech znovu. Majitelka bytu s námi konzultovala odchyt netopýrů, z kamen vylovila 11 netopýrů, které vypustila. Protože netopýry stále slyšela v kamnech šramotit, povolala plynaře i nás zároveň, topná tělesa byla odmontována, zkontrolovány trubky i ochranné koše na fasádě. Živá zvířata v kamnech již nebyla, z kamen jsme vytřepali 1 mrtvého netopýra. V obou částech dvojité kovové roury vedoucí skrze zeď byl nalezen netopýří trus. Konstatovali jsme, že ochranný koš zn. Karma není pro netopýry zábranou.

vafky_kobylisy3
Netopýři, kteří nezahynuli, si pamatovali svůj úkryt a hledali ho i následující zimu. Díky včasnému řešení situace se neopakovala hrůzná událost z minulého roku a netopýři byli zachráněni. Na ochranný koš si majitelka bytu nechala připevnit kovovou síťku, která nedovolí, aby se ještě někdy do kamen dostali. 

vafky_kobylisy2vafky_kobylisy1

 

 

 

 

 

 

Případ Holečkova

Díky rychlému ohlášení nálezu při rozmontování vafek bylo zachráněno alespon 13 netopýrů, zbytek (23) uhynul...

upaleni_holeckova

Pokus - kudy prolezou?

Po několika zkušenostech s netopýry ve wawkách jsme provedli pokus, kterým jsme zjišťovali, jak ochranné koše na fasádě chrání proti proniknutí netopýrů, ale také drobných pěvců např. sýkorek, do topného tělesa. Pokus byl proveden se dvěma synantropními druhy netopýrů, s velkým netopýrem rezavým a malým netopýrem hvízdavým. K našemu zděšení prolezli i těmi otvory, které bychom považovali za bezpečné. Průběh pokusu máme nahraný na videu. Před vlastním pokusem jsme zjistili na modelu, že prolézt jim nečiní potíže.

ochranne_kose